Az Alternatíva legutóbbi verzióját elindító szerkesztőségi posztunkban a blog egyik céljaként tűztük ki, hogy felkeltsük a tizen- és huszonévesek érdeklődését a közélet iránt. Ahogy akkor is írtuk, sok minden múlik azon, mihez kezd ez a generáció. Ezúttal nem csak írásunkkal mozgósítunk.
Örömmel láttuk, hogy az egyetemi diákság december elején megtalálta a hangját és az utcára is hajlandó volt kimenni azért, hogy teljesüljenek a követelései. Örültünk, hogy ezek a követelések nem merültek ki abban, hogy legyen mindenkinek minden ingyen. Érdekes fejleménynek találtuk, hogy ez a hang nem az elvileg erre a célra szolgáló intézményen, a hallgatói önkormányzatok rendszerén, hanem a Hallgatói Hálózat fórumain és szervezésében jelent meg. Ez jelzi a generáció ébredését, és reményeink szerint eredményeként tudatosabban választják majd ki a diákok a hivatalosan képviseletüket jelentő HÖK-tagokat legközelebb.
Hivatalosan, csak úgy, mint ahogy a választók érdekeit a 2010-ben megválasztott pártok elvileg képviselik. A hallgatói mozgalom a kezdetektől fogva igyekezett elhatárolódni a pártpolitikától, a politikusokat magánszemélyként üdvözölte, nem hagyta, hogy valamelyik csoportosulás rátelepedjen a tiltakozásokra. Ezt a jelenlegi fanatizált közgondolkodás világában szintén jó lépésnek tartjuk, legalábbis egy bizonyos pontig. A Hallgatói Hálózatra ugyanis nem lehet majd szavazni 2014 tavaszán: bárhogy alakul is a választás, a minisztériumban valamelyik párt vagy pártszövetség politikusai fognak dönteni a felsőoktatásról. Ezért érezzük szükségét, hogy az oktatáspolitikával kapcsolatban egy asztalhoz ültessük a parlamenti pártok képviselőit, és tőlük is azokat, akiket a téma még közelebbről érinthet: a pártok ifjúsági szervezeteinek tagjait.
Megkerestük a Fidelitast, az IKSZ-et, az IDE-t, az LMP-t, a Jobbikot és az MSZP Ifjúsági Tagozatát, hogy beszélgessenek velünk, mondják el, mit gondolnak ők a felsőoktatásról. Jövő hét pénteken, azaz 2013. február elsején hat órai kezdettel Budán megtartjuk az első Alternatíva-kerekasztalt, melynek témái a felsőoktatási reform és a hallgatói tiltakozások lesznek. A beszélgetés után igény szerint lehetőséget biztosítunk a HaHa és a HÖOK képviselőinek, hogy reagáljanak, s aztán ti is szót kaphattok.
Az Alternatíva szerkesztősége